ELEKTRO GALVANİZ

Elektro Daldırma Galvaniz, bugünün ve geleceğin teknolojisi, az atıklı, yüksek oranda dönüşebilir. Hepimizin bildiği gibi sıcak galvaniz bir asit, bir yıkama, bir flux, birde erimiş çinkodan ibaret değildir. Bir teknoloji zinciridir. Bizde bu eşsiz teknolojiyi tesisimize katarak siz değerli müşterilerimizin hizmetine sunduk. Çelik veya seramik kazan, filtreler, pompalar, ısıtıcılar, esanjörler, elektronik kumandalar, temiz ve atık su tesisatları, atık hava deşarjları, gaz yıkama üniteleri, kimyasal ve katkıları ile BÜTÜN BUNLARIN TASARIM VE PROJELENDİRİLDİĞİ ve EN İYİ KULLANILDIĞI SİSTEMLER ZİNCİRİDİR.

Kazan Ebatları boy : 350cm derinlik: 155cm genişlik: 150cm.

Kazan Çinko Kapasitesi: 47 ton Galvaniz kaplama az atıklı, az emisyonlu ve yüksek oranda geri dönüştürülmüş ve geri kullanılır.

Sistem bu konuda günün ihtiyaçlarını karşılar. Çevresel sorumluluğu kabul eder, global sanayi üzerinde etkisi vardır. Sürdürülebilir felsefesi oldukça kolaydır ve herkese iyi kaliteli bir yaşam sağlar. Şimdiki ve gelecek nesillere iyi bir konsept sunar. Genel olarak mevcut kriter ve prensipler üzerine kurulmuştur. Çevrenin en iyi şekilde korunması ve doğal kaynakların dikkatli bir şekilde kullanılması, sürdürülebilir yapısının ana amacıdır. Çinko kaplamada başlıca hammaddedir. Çinko olarak tekrar geri dönüştürülür. Paslanmaz bir metaldir. Herhangi bir kimyasal veya fiziksel bozulma olmadan geri dönüştürülür. Daldırma işlemleri çevresel sürdürülebilirliği ve maliyet verimliliği açısından bir avantajdır. Dünyada çinko tüketiminin %30 (2 milyon tonu) geri dönüştürülmüş çinkodan elde edilir. Çelik üzerindeki kaplanmış çinko bile işlemler sonucu yeniden kazanılabilir. Havuz içinde daldırılan çelik üzerinde kaplama oluşturmayan erimiş çinko yine havuz içinde kalır.

İşlemler sonucunda 3 farklı katı atık madde çıkar.
1- Çinko demir karışımı
2- Çinko külü
3- Drost (lapa)

Bunların hepsi değerli çinko içerir. Uzmanlaşmış firmalar tarafından dönüştürülür. Bu tip çinko satın alınırken mutlaka analiz yapılır. Çinko içeriğindeki demir ve yabancı metallerin miktarı kontrol edilir. Çinko paslanmaz direncinden sorumlu olan doğal dünyadaki 17inci elementtir. İnsan hayvan ve bitkiler için vazgeçilmezdir. İlaç yem ve gübre sanayinde kullanılır. Çinko külünden elde edilen çinkodan güzellik kremleri yapılır. Kaplama (galvanizing) ile çelik ve demirin çinko kaplanması, paslanmayı önlemede en önemli çevre dostudur. Ülkemizde paslanmaz harcamaları yaklaşık GAYRİ SAFİ MİLLİ HASILANIN ONBİNDE DÖRDÜ olarak tahmin edilmektedir. Dünya üzerinde her doksan saniyede 1 ton çelik paslanmaktadır. Çelikle imal edilmiş 1 ton malzeme 1 ton pasla yer değiştirir. Daldırma kaplamanın kullanılması ve paslanmayı önlemenin anlamı; her bir ton çeliği pastan koruduğumuz zaman, ortalama bir ailenin birkaç haftalık enerji ihtiyacı kadar enerji tasarruf ederiz.

Erimiş sıcak daldırma galvaniz banyosuna daldırılan çelik yüzeylerde çinko-demir alaşımları içeren koruyucu bir tabaka ile yapılan kaplama işlemidir. Koruyucu tabaka genellikle birkaç tabakadan meydana gelir. Ana metale yakın olanlar ÇİNKO ve DEMİR alaşımlarıdır. En üstte saf (Zn) tabakası oluşur. Sıcak daldırma galvaniz kaplamayı oluşturan bu karmaşık yapı ve kimyasal kompozisyonu kaplamanın fiziksel ve mekanik özelliklerini etkiler ve belirler. Kaplamanın kimyasal kompozisyonu, banyo sıcaklığı, daldırma ve çıkarma zamanı, soğutmada yapılacak değişikliklerle kaplamanın görünümünde ve özelliklerinde önemli değişiklikler olur. Sıcak daldırma galvaniz banyosundan çıkan saf Zn kaplanmış malzemeler O2 (OH-) nem ve Co2 ile reaksiyona girerek kaplama yüzeyinde 3Zn(OH-) – ZnCo3 – H2O şeklini alır ve kaplamadaki (Zn)’nun yüzeyden yavaş bir şekilde çözülmesi ile çeliği uzun yıllar korur. Burada Zn kaplama çeliği korumak için kendini feda eder. Kaliteyi belirler.

 


projects
projects
projects
projects
projects